En İyi Web Sitesi Hangisi ?

Bir web sitesini en iyi yapan şey nedir? Web sitelerini kendi aralarında neye göre kıyaslanır? Web sitesi oluştururken başarıya nasıl ulaşılır?... gibi bir hayli zor sorulara bu yazımızda yanıt bulmadan önce 'Web'in tarihine çok kısaca değinelim.

Web'in Tarihi

"Bizim zamanımızda ... mi vardı?" sözünde noktalı alana en çok yakışan kelime internettir. Gerçekten de web sitelerinin geçmeşi bir hayli eskilere dayanmamaktadır. İlk web siteleri 1980'li yılların ortalarında kurulmuştur yani en eski web siteleri bile 25 yaşında... Ülkemizde 1993 yılında internet bağlantısı ODTÜ ve TÜBİTAK ortak çalışmaları sonucunda kurulmuştur.

Geçmişi bu kadar kısa fakat en hızlı büyüyen, gelişen, para kazandıran, istihdam yaratan belki de tek sektör de web (genel deyişle bilişim) sektörüdür. Öyle ki 1995 yılında kayıtlı alan adı (domain) sayısı 15.000 iken şuan 400.000.000'u geçmiştir.

En İyi Web Siteleri

İnternette milyonlarca web siteleri bulunmaktadır ve ezici çoğunluk ise 10 yaşını aşmamış yeni sitelerdir. Hergün 160.000 alan adı alınmakta ve binlerce yeni web siteleri doğmaktadır. Peki en iyi web sitesi hangisi? en çok ziyaret edilen mi? yoksa en çok kazandıran mı? ya da en yaşlı olan mı?

En iyi web sitesi en yaşlı olan diyorsanız : Symbolic.com (15 Mart 1985).

En iyi web sitesi en çok ziyaret edilen diyorsanız : Google.com (http://www.alexa.com/topsites).

En iyi web sitesi en çok konuşulandır diyorsanız : Facebook.com

Alexa sıralamasına göre en çok ziyaret edilen 10 web sitesi sırasıyla: 1-Google, 2-Facebook, 3-Youtube, 4-Yahoo, 5-Baidu, 6-Wikipedia, 7-Windows Live, 8-QQ, 9-Amazon ve 10-Twitter.

Web Sitelerinde Başarı

Web sitelerinin başarıya ulaşılmasını sağlayan bir çok unsur sıralanabilir ancak olmazsa olmaz diyebileceğimiz iki temel unsur söylenebilir. Bunlardan biri Girişimci'nin projesine inanması ve emek vermesi diğeri ise alanında profesyonel olan web yazılım ekibiyle çalışmasıdır. Bizce amacına ulaşmış web siteleri en iyi web siteleridir.

Lidyanet